Na PiO mamy panikę związaną z lawiną banów na różnego rodzaju farmy. Ja tam lawiny nie zauważyłem – owszem, poleciało mi kilka stron z przepisami kulinarnymi, ale to pewnie dlatego, że zostały mi „wypomniane” w jednym z poprzednich postów i zły urok zadziałał :). Mimo wszystko stwierdziłem, że może warto się w końcu zainteresować tematem, który zawsze omijałem szerokim łukiem (pewnie dlatego, że kojarzył mi się z ciężką pracą ;)) czyli zapleczem tematycznym. Nie twierdzę, że napierdzielanie linkami z systemów przestało działać. Działa i to bardzo dobrze i zapewne taki stan rzeczy potrwa jeszcze trochę :). Ale natura człowieka zmusza nas do ciągłego rozwoju i poszerzania horyzontów, więc mówiąc wprost – lepiej teraz zacząć pomału budować swoje mini imperium niż za jakiś czas obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.

Pomału uruchamiam testy związane z opisywanym zagadnieniem, niemniej jednak mam kilka wątpliwości i jak zawsze proszę o opinie/dyskusje w komentarzach odnośnie mojego toku rozumowania ;).

1. Linkowanie stron zaplecza – zakładam, że tworzymy całkiem niezależną sieć stron, więc wg. mnie odpadają wszelkie systemy wymiany linków – po to robię zaplecze tematyczne, żeby być samo wystarczalnym :). Pierwsze linki można zdobyć katalogując, wymieniając się, kupując. Która opcja jest najlepsza? Imho 1 i 2 i te zamierzam praktykować zwłaszcza, że testuję sobie ostatnio Addera4 ;). Anchorów za bardzo nie różnicuję – filtr na zapleczu nie jest niczym złym.

2. Budowa – wszyscy zalecają aby nawet zaplecze tematyczne miało wieeeele podstron i najlepiej jakby było często aktualizowane. Z tym, że chcąc iść na ilość (a przy trudnych frazach jest to konieczne) to ciężko jest ogarnąć wszystko i pisać nowy tekst nawet raz w miesiącu. Myślę, że wyjściem dla mnie będą proste mini strony po 5-10 unikalnych, autorskich tekstów, których raczej nigdy nie będę aktualizował.

3. Ilość stron zaplecza – myślę, ze zaplecze tematyczne powinno być budowane ciągle – aż do skutku :). Nawet kiedy osiągniemy upragnione top1 to ze 2 stronki w miesiącu można postawić (naturalnie jeśli pozycja jest tego warta i daje określone profity).

4. Linkowanie z zaplecza do strony pozycjonowanej – tu chyba bez problemu – teoretycznie można się bawić w linkowanie podstron itp, ale wg. mnie najlepiej wybrać te 2-5 anchorów i linkować do nich.

5. Budowa zaplecza dla dziwnych tematyk. Pojęcie „dziwna” oznacza tu tematyki, o których ciężko pisać :). No bo np. jak zrobić 100 stron zaplecza, które mają pozycjonować główną stronę pod „gry online” albo „tapety na pulpit” ? :). Teoretycznie można zrobić np. 100 stronek i na każdej zamieścić 5-10 tapet innego modelu samochodu, ale tekst też by się przydał :). A co z grami online i setkami innych „trudnych” tematów” Czy sam obraz/film wystarczy?

Wątpliwości jest wiele – mam nadzieje, że z dyskusji wyniknie coś ciekawego :).

Jeszcze jeden temat – jak łatwo i szybko stawiać zaplecze :). WordPress jest wg. mnie zbyt „ciężki”. Najlepiej napisać własny prosty skrypt, który posłuży do szybkiego stawiania małych stron. Ewentualnie można spróbować zabawy z sNews – bardzo lekki i przyjemny cms :).