Test: zaplecze tematyczne

Póki co linki rotacyjne kierowane na strony pozycjonowane wbrew wszelkim ideologiom działają fajnie. Jednak bez względu na to czy to się kiedyś zmieni czy nie warto testować inne drogi, które być może okażą się lepsze. Postanowiłem zrobić mały test.

Strona pozycjonowana: ma ok. 8-9 miesięcy, pozycjonowana głównie linkme, na kilka ważnych fraz jest w top10. Interesuje mnie jedna fraza pod, którą od 2-3 miesięcy jest na 8-10 pozycji. Top1 ma jakieś 3x więcej linków niż ja (oriantacyjnie, wg. yahoo) i też wbija się na kilka fraz. Fraza pozycjonowana daje ok 12 milionów wyników. Cel – naturalnie stabilne pierwsze miejsce.

Założenia: testujemy zaplecze tematyczne, które podobno dobrze podlinkowane ma dużą moc i wcale nie trzeba wielu linków. Stworzymy 20 stron zapleczowych.

Budowa stron: każda strona zapleczowa będzie postawiona na wordpresie, dla każdej będzie inny template. Na początku w każdej 5-10 postów z unikalną treścią (tematyczną stworzoną przez człowieka, a nie generator) i ewentualnie w przyszłości co kilka tygodni na każdej stronie dojdzie nowy wpis.

Domeny i IP: całość będzie na 10 unikalnych adresach IP z różnych klas C (kilka małych hostingów). Nameservery będą z hostingów, więc będzie 10 unikalnych par. Rodzaj domen – po 4 sztuki com, net, org, info, regionalna – razem 20.

Linkowanie zaplecza: strony zaplecza będą linkowane z linkme na początku przez 10 dni po 5 linków dziennie, a potem po 1 linku dziennie aż do osiągnięcia poziomu 200-300 linków na stronę z systemu. Dodatkowo po kilkunastu dniach może pojawić się adder i powiedzmy 5 katalogów dziennie. Każda strona zaplecza linkowana naturalnie na frazę pozycjonowaną aby nadać jej odpowiedni AnchorPR.

Linkowanie strony pozycjonowanej: po 10 dniach od uruchomienia zaplecza (każda strona ma ~50 linków stałych) zaczynam na nich wstawiać linki do strony pozycjonowanej. Co 2 dni link na kolejną stronę co pozwoli na 40 dni stałego linkowania z teoretycznie coraz mocniejszych witryn. Link będzie gdzieś na górze strony otoczony 2-3 tematycznymi zdaniami.

Uwagi: wybrałem linkowanie zaplecza linkami stałymi ze względu na to, że zapewne pozwoli to na osiągnięcie mocniejszego efektu. W przyszłości można zrobić podobny test tylko zamiast cackać się z przyrostem linków do zaplecza można po prostu przyłożyć na każdą stronę po 100 tyś ptk z weblinka :). Być może efekt będzie jeszcze lepszy, w końcu nie interesuje nas fakt, że strona zapleczowa dostanie filtr. Wiem, że 20 stron to niewiele, ale jeśli da to trwały efekt wzrostu o 4-5 pozycji to nie będzie problemu z powtórzeniem całego procesu :).

Test rozpocznie się zapewne w przyszłym tygodniu więc jeśli macie jakieś uwagi to czekam :). Kiedy się zakończy podzielę się wnioskami na blogu.

P.S. Blog niby dla spamerów, ale treść pdf’a może się przydać chyba każdemu kto zajmuje się SEO :). – KLIK

21 komentarzy do “Test: zaplecze tematyczne”

 1. Strony zaplecza będą linkowane z Linkme Slim czy Elite ?:)
  Czy będziesz różnicował anchory czy linkował zaplecze tylko jednym interesującym Ciebie anchorem ?Ciekaw jestem jaki będzie efekt końcowy testu 🙂

  Odpowiedz
 2. Slim. Przy tak małej ilości nie będę różnicował anchorów, ale dlatego, że do strony prowadzi już sporo linków z różnymi anchorami. Gdyby to była nowa domena to różnicowanie naturalnie miałoby miejsce :).

  Odpowiedz
 3. Tyle się mówi,pisze że link ze strony wysoko rankingowanej na dane słowo kluczowe ma większego powera od strony która nie jest wysoko na daną frazę w Serpach a Ty piszesz, że nie zależy Ci na rankingu zapleczówek ? :)Czyli co..walimy po te 300 linków z Linkme Slim na jedną frazę do zapleczówek,nie przejmujemy się filtrem/pozycjami w serpach i linkujemy z zapleczówek na tą frazę co linkujemy zapleczówki stronę docelową ?hmmm ciekaw jestem jak to wypadnie 😀

  Odpowiedz
 4. Widzisz generalnie masz rację. Logicznie patrząc jeśli strona jest wysoko pod dane słowo kluczowe to link z niej ma (dla danej frazy) większą moc niż z takiej, która jest w wynikach daleko, albo nie ma jej wcale. Weź tylko pod uwagę, że w ten sposób zaplecze o jakim mówimy traci sens :). Ja z chęcią opanuję pod dane hasło top20 swoimi stronami, ale wtedy nad każdą z tych stron trzeba pracować i… też trzeba je jakoś tam wbić, prawda? Czyli robilibyśmy zaplecze dla zaplecza :). Ten test ma wykorzystać zaplecze tematyczne najniższego poziomu. Naturalnie lepszym wyjściem byłoby stworzenie 5 porządnych stron, potem stworzenie 5x zaplecze po 20 stron opisanych w poście, a kiedy te 5 porządnych stron będzie w top10-top20 linkować z nich do jednej konkretnej, która w tydzień wskoczy na top1 :). Wtedy zgarnie się najwięcej. Jeśli ten test wykaże cokolwiek będzie można robić bardziej zaawansowane rzeczy i bawić się w dominację pod popularnymi frazami :).

  Odpowiedz
 5. Najpierw trzeba dodac kilka stalych linkow ze swoich stron, zeby te zaplecza wogole zaindeksowac, bo linkme nie przyjmuje niezaindeksowanych stron do systemu.

  Odpowiedz
 6. a jakie domeny pod zaplecze? nówki, czy z przeszłością? jeżeli domeny nowe, to takie zaplecze, mimo że tematyczne może mieć słabszy efekt, niż ten na jaki liczysz. Ciekawi mnie również jaka będzie klikalność linka na stronach zaplecza, jeżeli teksty mają być unikalne, przełoży to się napewno na ruch, więc w zasadzie można zyskać dwukrotnie.

  Odpowiedz
 7. Tak mnie tylko zastanawia … zajrzałem do AZ.pl, i koszt przedłużenia tych 20 domen to będzie jakieś osiem i pół stówki netto. Do tego parę tanich hostingów, robota przy przygotowaniu stron – i wszystko dla jednej frazy?

  To to musi być jakaś fajna tematyka :]

  Odpowiedz
 8. Azasaa: Jasne, można to zrobić chocby jednym mocnym linkiem ze swojej strony. Albo poczekać chwilę i wordpress sam się zaindexuje puszczając pingi.

  ledo: nówki, jasne, że starsze lepiej. Ale te, które teraz są nowe za rok będą miały już jakiś staż :). Po prostu trzeba cierpliwie czekać.

  AdamD: prosta zasada – tworzyć strony zaplecza tak, aby każda zarobiła przynajmniej na utrzymanie samej siebie czyli te pare złotych rocznie na domenę i hosting. Z adsensa nie byłoby ciężko, ale żeby nie afiszować się przed G trzeba kombinować inaczej :).

  Odpowiedz
 9. [cytat]Domeny i IP: całość będzie na 10 unikalnych adresach IP z różnych klas C (kilka małych hostingów). Nameservery będą z hostingów, więc będzie 10 unikalnych[/cytat]
  wielokrotnie już udowadniano ze IP nie ma znaczenia, jesteś pasjonatem kupowania małych kont wirtualnych?

  Odpowiedz
 10. Nie, mam po prostu sporo dedyków, gdzie IP mam za grosze. Nie twierdzę, że IP ma wpływ na moc linków. Słyszałem takie rzeczy, ale sam nigdy nie przetestowałem. Jednak w sytuacji kiedy i tak posiadam sporą liczbę adresów IP co mi szkodzi rozdzielić strony? Bardziej mam tu na myśli powiązanie konkretnych witryn zapleczowych ze sobą – przecież zależy nam teoretycznie, żeby każda strona zapleczowa pozornie wyglądała na własność innej osoby.

  Odpowiedz
 11. w 90% pozycjonowań wystarczy domena klienta na której zrobisz w subdomenach tematycznie powiazane strony, które pomogą klientowi sprzedać lub reklamować jego dobra.
  Klient placi za takie zaplecze, a ty z niego linkujesz.
  Jeśli pozycjonujesz trudne rzeczy to trzeba juz większe wygibasy 😀

  Odpowiedz
 12. Praktycznie nie robię klientów. 2-3 firmy na krzyż :). Tylko Twoim sposobem wejdą chyba klienci na „wypas owiec w bieszczadach”, bo hasła typu opony czy bielizna odpadają, a ja znów klientów na łatwe frazy nie mam (a szkoda :)).
  I weź pod uwagę, ze te tematyczne strony na subdomenach też musisz jakoś linkować ;).

  Odpowiedz

Dodaj komentarz